Pod koniec grudnia 2020 świat obiegła wiadomość o śmierci Pierre’a Cardina. Świat mody stracił projektanta, który był uznawany za profesjonalistę pracującego najdłużej w swoim fachu. Odszedł w wieku 98 lat, zostawiając po sobie ogromną spuściznę artystyczną. Pozostawił po sobie nie tylko projekty ubrań, które zrewolucjonizowały modę, ale także projekty kostiumów scenicznych. W dzisiejszym wpisie przybliżamy kilka z nich, oddając jednocześnie hołd temu mistrzowi krawiectwa.

1. Kostiumy do filmu „Piękna i bestia”

W 1945 wraz z Jeanem Cocteau i Christianem Berardem zaprojektowali kostiumy do filmu „Piękna i bestia”. Publiczność doceniła go m.in. za niesamowitą stronę wizualną. Choć czarno-biała produkcja liczy sobie przeszło kilkadziesiąt lat, kostiumy (w tym maska noszona przez tytułową Bestię) bohaterów nadal wywołują duże wrażenie. Pierre Cardin zaprojektował je, mając zaledwie dwadzieścia trzy lata.

2. Lata 50. – projekty dla teatrów, otwarcie butiku

W latach pięćdziesiątych zajmował się także projektami masek i strojów scenicznych dla francuskich teatrów. Był to okres, w którym otworzył on swój pierwszy butik „Eve” w Paryżu. Propozycje, jakie przygotował dla swoich klientek, okazały się strzałem w dziesiątkę. Projekt sukienki bombki, który stworzył w tamtym okresie, przeszedł do klasyki mody.

3. Materiał wymyślony przez Cardina

Cardin to tkanina, którą wymyślił Francuz. Ten syntetyczny materiał został użyty do uszycia kolekcji inspirowanej podbojem kosmosu. Dzięki zawartości gumy przy obróbce termicznej zyskuje plastyczność. Z tego powodu można ją wykorzystać do wytłaczania trójwymiarowych wzorów.

4. Projektant nie tylko ubrań

Wśród niecodziennych projektów zrealizowanych w trakcie wieloletniej kariery jest… stworzenie koncepcji wizualnej samolotu Westwind 1124. Mało który projektant może pochwalić się takim dokonaniem w swoim portfolio! Zlecenie zostało wykonane dla amerykańskiej firmy Atlantic Aviation i obejmowało zaprojektowanie maszyny z zewnątrz, jak i wewnątrz. W trakcie tej realizacji po raz kolejny postanowił wykorzystać swoją fascynację wzorami geometrycznymi. Pasażerowie na całym świecie korzystali z pokładu pokrytego charakterystycznymi, biało-czarnymi pasami.

Wiemy, że lubicie ubrania sygnowane nazwiskiem jednego z najbardziej znanych, francuskich projektantów. My również cenimy je m.in. za jakość wykonania, dlatego w tym wpisie blogowym zdecydowaliśmy się na przypomnienie różnorodnych ciekawych projektów, jakie wyszły spod ręki mistrza. Jego długie życie było wypełnione miłością do krawiectwa, którą my również podzielamy.

Przy pisaniu artykułu pomocnym źródłem okazała się oficjalna strona https://pierrecardin.com/designer.

wybieg mody

Brak komentarzy

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *